Flypassasjerer skal betale jernbaneutbyggingen

Hjem | Norden | Flypassasjerer skal betale jernbaneutbyggingen
image

Partiet SVs forslag om å innføre flyseteavgift er lite gjennomtenkt.

Dette sier leder for de luftfartsansattes fagforening Parat Luftfart, Jan Levi Skogvang. Han hevder avgiften vil føre til enda større problemer for en bransje som allerede sliter. Forslaget viser at SV er luftfartsfiendtlig, sier fagforeningslederen.

SVs forslag innebærer at det skal kreves inn NOK 100,- i avgift per flysete. Dette vil til sammen utgjøre omkring to milliarder kroner. Disse midlene er tenkt som et øremerket bidrag til økt satsning på jernbanen.  

”At SV vil satse på jernbanen er bra, men å ta inn en avgift fra luftfarten for å finansiere utbygging av jernbane, er meningsløst. Det er lite gjennomtenkt når SV i sin iver etter å finne midler til jernbaneutbygging, mener at en bransje som sliter, skal ta regningen. En slik avgift vil føre til at flyprisene blir høyere. Det kan ikke være sånn at det er flypassasjerene som skal betale for at jernbanen har blitt forsømt i mange år,” sier Skogvang.

Kommentarer (1 publisert):

Hans den 12/03/2010 12:02:28
avatar
Hvorfor ikke snu på flisa. La heller jernbanepassasjerer betale 100,- ekstra i avgift. Da vil det gagne alle her i landet. Jernbane dekker da ikke så mye av vårt land. Men slike sosiale tiltak er vel ikke stuerent.?
1
totalt: 1 | viser: 1 - 1

Publiser din kommentar

Skriv inn koden som vist på bildet:

  • email Tips en venn
  • print Utskriftsvennlig versjon
  • Plain text Vanlig tekst
Tagger
Ingen tagger for denne artikkelen
Vurder denne artikkelen
5.00
Newsletter