Foto: Hans Olav Nyborg

En Boeing 787-9 (F-HRBA) fra det franske flyselskapet Air France har vært involvert i to nødsituasjoner på kun 24 timer. Flyet som er produsert av Boeing og levert til selskapet i 2016 ble snudd i luften etter avgang fra Paris Charles de Gaulle, med kurs for Cape Town.

Pilotene skal ha sendt ut nødkode 7700, etter at det oppstod tekniske problemer med flyet, som gjorde at pilotene tok beslutning om ikke å fortsette flyvningen til Sør-Afrika.

Flyet ble landet på Charles de Gaulle uten problemer.

Mindre enn 24 timer senere blir det samme flyet friskmeldt og satt inn på rute fra Paris Charles de Gaulle til Male. Etter at pilotene har tatt av med flyet og flyvningen er rundt 20 minutter lang, blir turen avbrutt og flyet sirkler over Luxembourg hvor det blir dumpet drivstoff fra flyet.

I følge en fransk Tv-kanal skal det ha vært problemer med hydraulikksystemet i en av flyets to motorer som er årsaken til at det to ganger måtte returneres til Paris Charles de Gaulle i løpet av 24 timer.

ANNONSE