
Flyselskapet Norwegian vil ha hele Norden som sitt hjemmemarked og kjernemarked med baser når flytrafikken tar seg opp igjen. De aller fleste rutene vil konsentreres fra de nordiske landene.
I tillegg skal selskapet nå redusere sitt avtrykk hva gjelder langdistanseflyvninger.
-Vi skal fly langdistanse fortsatt, men vil nedskalere våre operasjoner og satse utelukkende på de langdistanserutene der vi vil ha lønnsomhet. Dette skal i hovedsak skje fra det nordiske markedet, sier administrerende direktør Jacob Schram til mediene mandag formiddag.
På spørsmål fra Hangar.no om hva som vil skje med operasjonene i Storbritannia, sier Schram at det er høyst usikkert og at det er det nordiske markedet det nå skal satses på fremover.
New Norwegian
Ledelsen i flyselskapet kaller prosjektet for «New Norwegian» som er satsingen fremover. Selskapet har innsett at det har vokst for raskt, for stort og at mange av de etableringene i markedet som er foretatt, nok ikke alle har ført selskapet videre dit en hadde trodd.
I den nye selskapsorganiseringen ønsker Norwegian å både gå litt tilbake til røttene og oppstarten, samt å satse på de nordiske verdiene.
I følge direktøren skal selskapet nå gjennomgå hele kjeden fra bestilling av flybilletter til passasjeren sitter trygt i flysetet, og strømlinjeforme samt forenkle systemet slik at opplevelsen blir bedre sier Schram.
Reduserer flyflåten
Norwegian vil fremover redusere flyflåten ved at 1/3 av flyene skal leveres tilbake til leasingselskaper. Samtidig har selskapet fått til en avtale med leasingselskapene om at flyene som blir tilbake i flåten er noe Norwegian ikke betaler leie for så lenge flyene står på bakken.
Det betyr at det neste året slipper flyselskapet å betale leien for flyene mens de står inaktive, og etter det må det betales når flyene tas inn i trafikk igjen.
For Norwegian i ny utgave blir det et helt annet rutekart etter koronakrisen, enn det som har vært gjelden før dette.